top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraDecorHome

Wino wytrawne

Wino wytrawne to takie, które nie ma (lub jest bardzo mało) cukru resztkowego. Cukier jest ważną częścią produkcji wina, ponieważ dodany lub z samych winogron (w najlepszym przypadku) jest przekształcany w alkohol podczas fermentacji, ale czasami fermentacja jest celowo zatrzymywana, aby pozostawić w winie pewną ilość cukru, która jest pożądane w strategii winiarskiej. Może to być kwestia stylistyczna lub może być tak, że winiarz zamierza zrobić wino deserowe, które zwykle jest słodkie - innymi słowy, nie potrzebujesz żadnego innego słodkiego jedzenia, ponieważ wino jest już słodkie.


W winie jest wiele odmian słodyczy. Kluczem do stworzenia wspaniałego słodkiego wina jest zrównoważenie słodyczy z kwasowością, dzięki czemu nie smakuje tak, jak pijesz syrop do naleśników, ale nadal jest wyraźnie słodki.

Wino wytrawne może wywoływać cierpienie, co często określa się jako wysuszający podniebienie, podobny do picia mocnej herbaty. Innymi słowy, nie słodkie. Wina słodkie (deserowe) zajmują wspaniałe miejsce na świecie, ale tak samo jak wina wytrawne.


Spróbuj wina Muscadet z francuskiego regionu Loary bardzo blisko Oceanu Atlantyckiego z owocami morza i powiedz mi, że nie upadłeś z radości na podłogę! Jest to bardzo wytrawne białe wino, które sprawi, że poczujesz więcej wody w ustach, a do tego wiele potraw jest fantastycznych! Niektóre z najbardziej pożądanych win na świecie, które są czerwone, białe i różowe i są uważane za „wytrawne”. Warto też kupić kilka słodkich win.


Pojęcie „wytrawnego” różni się w zależności od regionu.


Jednak w uproszczeniu oznacza to, że drożdże przefermentowały tyle cukrów, ile mogły - do alkoholu.

W soku winogronowym znajduje się wiele niefermentowanych cukrów, które pozostają i można je zbadać (dodają „ciała” - to znaczy sprawiają, że wino „w dotyku” jest gęstsze). Tak więc, ogólnie rzecz biorąc, nawet w całkowicie wytrawnym winie będzie od 1,5 do 2,5 grama cukrów resztkowych na litr. To jest „całkowicie wytrawne wino”.


„Wytrawny” to jedno z najbardziej niezrozumianych pojęć w winie, ale jest naprawdę bardzo proste:


Wino wytrawne nie zawiera cukru.


Z definicji wino uznaje się za wytrawne, jeśli zawiera mniej niż 2,5 grama cukru na litr wina.

Wielka ironia polega na tym, że „wytrawne wino” jest często uważane za bardziej klasyczne, więc wiele osób twierdzi, że woli wytrawne wina, podczas gdy w rzeczywistości te, które wybierają, nie są całkowicie wytrawne.


Dziwne jest to, że na świecie jest tak wiele legendarnych win, które nie są tradycyjnie wytrawne.
Szampan: zwykle nie wytrawny.

Vouvray: zwykle nie jest suchy.

Niemiecki Riesling: zwykle nie jest suchy.

NZ Sauvignon Blanc: często nie wytrawny.

Wino alzackie: zwykle nie wytrawne.


Zamieszanie pojawia się, ponieważ w napojach spirytusowych, a także w piwie, wytrawne ma znaczenie nie, które odnosi się bardziej do smaku i wyglądu alkoholu. Jednak w winie najważniejsza jest zawartość cukru.


Przeciętne ludzkie usta mogą wykryć poziom cukru tak niski, jak 8-12 gramów na litr. Wina słodkie zazwyczaj zawierają 120 gramów cukru na litr lub więcej. Wina półsłodkie mają poziom cukru od 30 do 120 gramów na litr. Wina wytrawne mieszczą się w przedziale 0-20 gramów na litr. Subiektywny charakter degustacji wina pozwala na indywidualne interpretacje wytrawności wina.


Podsumowując, termin „wytrawny” jest używany do opisania braku cukru w ​​winie. Wino określane jest jako „wytrawne”, gdy poziom cukru w ​​winie jest wyjątkowo niski lub niewykrywalny w smaku.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page