top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraDecorHome

Tajemnica Om

Om (również napisany Aum) to najstarszy i najświętszy dźwięk znaleziony w jodze, hinduizmie i buddyzmie. Om nie tylko reprezentuje cały wszechświat, znany jako Brahman, ale także jest uważany za źródło wszelkiego stworzenia. Om reprezentuje wszechczas: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość; i jest poza czasem. Om reprezentuje wieczną jedność wszystkiego, co istnieje, i tym samym reprezentuje ostateczny cel jogi: zjednoczyć się w ciele, umyśle i duchu. Intonowanie mantry Om jest być może najstarszą duchową praktyką jogi. W Upaniszadzie Mandukya znajdujemy ten piękny fragment: „Ciało to łuk, Om to strzała, wierzchołek strzały to skupiony umysł, a ostateczna Tajemnica jest celem”. Zatem medytacja nad Omem jest używana do poprowadzenia nas do odkrycia wyższej Jaźni i prawdziwej natury wszechświata. Sutry jogi Patanjali instruują, aby kontemplować znaczenie Om jako bezpośredniej ścieżki do oświecenia. „Powtarzanie dźwięku Om, wraz z głęboką kontemplacją znaczenia tego, co reprezentuje, przynosi zarówno realizację indywidualnego Ja (Atman), jak i usunięcie przeszkód, które normalnie blokują tę realizację”


 Mówi się, że Om jest esencją wszystkich mantr i jest używany jako mula-mantra, korzeń i początek większości mantr. Om jest mantrą bija (nasienia) szóstej czakry lub trzeciego oka, a intonowanie Om aktywuje i otwiera to centrum energii. Om jest również znany jako adi-bija, podstawowa mantra nasienna. Om stosuje się w świętych pieśniach w celu zwiększenia ich mocy i mocy, a także w celu wciągnięcia praktykującego w głęboki stan wewnętrzny. Bardzo ważne jest, aby powtórzyć Om, aby poprawnie wymówić dźwięk „O”. W sanskrycie dźwięk „O” to dyftong - subtelny dźwięk mowy, który zaczyna się od jednej samogłoski i zmienia się na inną samogłoskę w tej samej sylabie. Ten dźwięk „O” zaczyna się od dźwięku „A” jak w „law” i kończy się dźwiękiem „U” jak w „put”. Kiedy te dwa dźwięki samogłoskowe są połączone w tym dwugłosce, powstaje pojedynczy, czysty dźwięk samogłoskowy. Kiedy wymawiasz „Om”, powinno to brzmieć jak „dom” bez początkowego dźwięku „h”. Podczas wymawiania Om dźwięk powinien wydobywać się z pępka z głęboką i harmonijną wibracją i stopniowo unosić się w górę, aby rezonować w nozdrzach.


Podczas intonowania Om należy zachować równą wagę zarówno dźwięków „O”, jak i „M”, tj. „Oooommmm”, a nie „oommmmmm” lub „oooooomm”. Mantrę Om można intonować na głos, szeptać lub powtarzać mentalnie. Intonowanie Om powinno być łatwe i naturalne, bez wysiłku. Zwykle kiedy Om jest śpiewane głośno, jest długie, a gdy śpiewane mentalnie, jest krótkie, ale eksperymentuj i rób to, co najbardziej ci odpowiada. Podczas intonowania Om możesz także skupić wzrok na centrum trzeciego oka, szóstej czakrze.

14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page