top of page
Szukaj
  • DecorHome

Aromaty owocowe wina


Jeśli nie ma wyraźnych zapachów, szukaj aromatów owocowych. Wino jest zrobione z winogron, więc powinno pachnieć jak świeże owoce, chyba że jest bardzo stare, bardzo słodkie lub bardzo zimne.


Możesz nauczyć się szukać określonych owoców i winogron, a wiele winogron będzie wykazywać spektrum możliwych zapachów owocowych, które pomogą ci określić warunki uprawy - chłodny klimat, umiarkowany lub bardzo ciepły - w winnicy.


Kwiaty, liście, zioła, przyprawy i warzywa


Aromaty kwiatowe są szczególnie powszechne w białych winach o chłodnym klimacie, takich jak Riesling i Gewürztraminer, a także w niektórych odmianach Rodanu, w tym Viognier.


Można oczekiwać, że niektóre inne winogrona będą miały ziołowy lub trawiasty zapach. Sauvignon Blanc jest często mocno trawiasta, podczas gdy Cabernet Sauvignon może być aromatyzowany ziołami i nutami roślinności. Czerwień rodanu często odznacza się wspaniałym zapachem ziół prowansalskich. Większość ludzi woli, aby wszelkie ziołowe aromaty były delikatne. Najlepsze aromaty wina są złożone, ale też zrównoważone, specyficzne, ale też harmonijne.
Inną grupę pospolitych aromatów wina można scharakteryzować jako ziemiste. W wielu czerwonych winach mogą występować zapachy grzybów, wilgotnej ziemi, skóry i skał. Zapach grzybów może dodać niuansów; może również pomóc w ustaleniu możliwego szczepu lub miejsca pochodzenia wina. Zbyt dużo grzybów może po prostu oznaczać, że winogrona nie dojrzewały dostatecznie lub pochodzą z gorszego klonu.W najlepszych winach białych i czerwonych czasami występują zapachy ziemi, minerałów i skał. Mogą to być oznaki „terroir” - szczególne warunki panujące w winnicy, które są wyrażane jako specyficzne zapachy i smaki w gotowym winie.


Aromaty beczki wina


Jeśli czujesz zapach tostów, dymu, wanilii, czekolady, espresso, prażonych orzechów, a nawet karmelu w winie, najprawdopodobniej wyczuwasz zapach dojrzewania w nowych dębowych beczkach.


W zależności od wielu czynników, w tym rodzaju dębu, sposobu wykonania beczek, wieku beczek, poziomu zwęglenia i sposobu, w jaki winiarz je mieszał i dopasował, beczki mogą nadawać szeroką gamę zapachów i smaki do gotowych win. Pomyśl o beczkach jako o palecie kolorów winiarza, której należy używać tak, jak malarz używa tubek z farbą.

Aromaty wtórne


Młode wina białe i młode wina musujące mogą mieć zapach bardzo przypominający piwo. To jest z drożdży.


Chardonnay o zapachu popcornu lub karmelu z masłem najprawdopodobniej zostały poddane wtórnej fermentacji jabłkowo-mlekowej, która przekształca kwas jabłkowy w kwas mlekowy, zmiękczając wina i otwierając aromaty.


Starsze wina mają bardziej złożone, mniej owocowe aromaty. W pełni dojrzałe wino może zaoferować eksplozję wysoce zniuansowanych zapachów, pięknie wymieszanych i praktycznie niemożliwych do nazwania. To czysta przyjemność.


Niemniej jednak wysiłek włożenia słów w aromaty wina pomaga skupić się, zrozumieć i zachować wrażenia z różnych win. Chcesz zbudować bank pamięci zapachów wina i ich znaczenia. Tutaj język wina może dodać wartość do degustacji wina. Nauka mówienia, jeśli nie jest prowadzona do skrajności, pomaga rozwiać niektóre mity dotyczące wina, takie jak niejasność opisów na etykietach win. Czy kiedykolwiek spotkałeś kogoś, kto zapytałby, dlaczego winiarnia dodała grejpfrut do swojego Gewürztraminera i maliny do swojego Zinfandel?

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page